Димитър Ганев: Коалицията изглежда крехка, но е устойчива
Конструкцията е комплицирана. Изглежда нежна, само че може да се окаже устойчива. Тази настройка ще се крепи върху това, че нито една от тези обединения 3+1 няма интерес от отиването на нови избори. Може да се окаже по-трудно свалянето на тази власт.
Това мнение изрази пред БНР политологът Димитър Ганев от Изследователски център " Тренд ".
" Няма да следим срив в идващите няколко месеца ", предвижда той и чака известен обществен толеранс от няколко месеца, единствено тъй като има постоянно държавно управление.
Ангажиментът на първите три партии е с представители от първия ешелон, аргументира се политологът по отношение на устойчивостта на ръководещата коалиция.
Като различен претекст Ганев очерта това, че " при нови избори всяка от партиите ще заплати цена за присъединяване си вътре, изключително Има Такъв Народ и Българска социалистическа партия " и те няма да бъдат в по-изгодна позиция в ново Народно заседание.
Евентуалното раздробяване на обединението би могло да пристигна през отдръпване на един от по-малките сътрудници. Това обаче може да не значи нови избори, означи Димитър Ганев.
По няколко пункта може да има напрежение – Украйна, бюджет, еврозона. От една страна по тези въпроси стоят ГЕРБ и Има Такъв Народ, които в последните години не са имали различия. И по трите съществени въпроса Българска социалистическа партия е имала по-различна позиция, само че в този момент съгласно първите знаци за бюджета не се обрисува проблем, за еврозоната също не се приказва от страна на Българска социалистическа партия, а за Украйна ще се пренаредим съгласно геополитическия пъзел, гласи анализът на Димитър Ганев.
Назначението на Ивайло Иванов подвигна политическото напрежение и това стана главен проблем. По всеки подобен въпрос Борисов ще има последната дума, счита политологът.
Разнородността на опозицията е едно от преимуществата за ръководещата коалиция, защото опозицията мъчно ще прави общи фронтове, счита Ганев.
По думите му, между съпротива и опция има разлика, а нито една от партиите не наподобява опция.
" Понеже в политиката вакуум няма, ще има претенденти за опция. Тук излиза сянката на президента Радев. Той иззе ролята на опция на БСП в третия мандат на Борисов и стана патрон, общ знаменател на протестните настроения 2020-2021 година В някакъв смисъл изглеждаше и като опция на сглобката. Сега ще даде толеранс в границите на месец-два и ще влезе в това, осъзнавайки, че опция няма. Освен това, да натрупа политически точки, които да употребява в по-нататъшен миг. "
Според анализатора, в случай че няма предварителни избори преди президентските, Радев губи " опцията си за субектност ", по тази причина " ще разчита дали те ще се самосъборят, с цел да може той да скочи ".
Пред него стои вероятността на трудни първи за атакуване избори – локалните през есента на 2027 година, когато той ще завърши мандата си, уточни още политологът.